fbpx Skip to content
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu
0
Twój koszyk jest pusty

Pranajama. Odkryj moc świadomego oddechu.

Oddech to życiodajne źródło nieustannie płynącej energii wypełniającej każdy fragment naszego ciała. Kiedy przychodzimy na świat, jest to pierwsza czynność, której doświadczamy. To dzięki niemu czujemy, że jesteśmy na tym świecie. Oddech zarówno w sposób fizyczny, jak i mentalny pozwala nam przyjąć to, co dla nas dobre, aby z wydechem oddać wszystko, czego już nie potrzebujemy. 

Pranajama – co to takiego?

Oddychanie jest jednym z najważniejszych procesów życiowych. Najczęściej nie skupiamy się zbytnio na tej czynności, wykonując ją automatycznie. W związku z tym bardzo często popełniamy szereg błędów podczas niewłaściwego oddychania. Konsekwencją utrwalania nieprawidłowych wzorców oddechowych jest ich szkodliwy wpływ na nasze ciało oraz umysł. 

Błędne oddychanie prowadzi do szeregu zaburzeń, które z biegiem czasu mogą się pogłębiać. Zaliczamy do nich:

  • szybkie męczenie się podczas aktywności
  • zmniejszenie objętości płuc
  • obciążenie układu krążenia
  • obniżenie nastroju oraz rozdrażnienie

Co zatem możemy zrobić, aby poprawić jakość naszego oddechu? Z pomocą przychodzi pranajama.

Pranajama nazywana jest najstarszą techniką pracy z oddechem, która od tysięcy lat praktykowana jest w Indiach. Jej nazwa pochodzi z połączenia dwóch słów: PRANA: energia życiowa, oddech YAMA: kontrola, dyscyplina. Reasumując, pranajama oznacza kontrolę oddechu, a co za tym idzie – energii życiowej. Jest ona jednym z ośmiu fundamentów jogi, który dzięki regularnej praktyce przynosi nam wiele korzyści. 

Pranajama w Ajurwedzie

Pranajama, joga oraz ajurweda wzajemnie się przenikają. Są jak nierozerwalne ogniwa w dążeniu do zdrowia oraz wewnętrznej harmonii. Według medycyny ajurwedyjskiej praktykowanie pranajamy jest jednym z naturalnych lekarstw. Dawni jogini twierdzili, że długość życia odmierza się nie ilością lat, lecz liczbą wykonanych oddechów. Dlatego właściwe stosowanie technik oddechowych jest niezwykle ważne zarówno dla naszego ciała, jak i umysłu. Z ajurwedyjskiego punktu widzenia oddech jest esencją życia, ponieważ stanowi nośnik prany – energii, dzięki której funkcjonujemy oraz utrzymujemy dosze  we właściwej równowadze. 

Zatem aby nasz organizm był zdrowy i funkcjonował prawidłowo, niezbędny jest kontrolowany przepływ prany, który osiągniemy, zwracając uwagę na jakość naszego oddechu. Im pełniejszy, spokojniejszy oraz głębszy on będzie, tym więcej prany przyjmiemy. 

W ajurwedzie świadomy oddech to nie tylko korzyści dla ciała, ale również dla umysłu. Światowi badacze odkryli, że najwolniej oddychające zwierzęta żyją najdłużej. Warto się nad tym pochylić, gdyż spokojny proces oddechowy ma również przełożenie na naszą wewnętrzną harmonię. 

Pranajama – korzyści. 

Stosowanie technik oddechowych wpływa na równowagę naszego ciała oraz umysłu. Uczy nas przede wszystkim oddychania całą powierzchnią płuc, dzięki czemu zwiększa się ich pojemność. Ma to również przełożenie na obniżenie tętna, ciśnienia krwi oraz podniesienia wydolności organizmu. Praktykując pranajamę, zaczynamy oddychać rytmicznie, co ma bezpośrednie przełożenie na obniżenie poziomu stresu oraz poprawę naszej koncentracji. 

Techniki oddechowe

Zanim zaczniemy wprowadzać pranajamę w życie, warto zapoznać się z jej technikami, ponieważ nie wszystkie mogą okazać się dla nas właściwe. Każda z wybranych metod działa w odmienny sposób, co będzie mieć przełożenie zarówno na nasze ciało oraz umysł. Zanim rozpoczniemy wybraną praktykę, warto poobserwować nasz organizm i odpowiednio rozpoznać jego potrzeby. Dobrze jest również przewietrzyć pomieszczenie lub (jeżeli pogoda nam na to pozwoli) wyjść na zewnątrz. Pranajamę wykonujemy zazwyczaj w pozycji siedzącej, oddychając głównie przez nos. 

W pranajamie wyróżniamy wiele technik oddechowych, które możemy zastosować:

  • Sama Vrtti Pranajama

Uspokajająca technika oddechowa zapewniająca balans oraz skupienie. Podczas jej wykonywania wdech oraz wydech są tej samej długości.

  • Oddech ognia

Ta dynamiczna praktyka oczyszcza krew oraz wątrobę, zwiększając jednocześnie zawartość tlenu we krwi. 

  • Oddech Ujjayi

Uspokajający, głęboki oddech przez nos. Koi system nerwowy, zapewniając jednocześnie masaż organów wewnętrznych. Technika ta nazywana jest zwycięskim oddechem. 

  • Nadi Śodhana

Nadi to subtelne kanały energetyczne w ciele pranicznym. Technika ta pomaga usunąć z nich blokady oraz udrożnić przepływ prany. 

  • Oddech lwa

Działa antystresowo. Rozluźnia ciało, stymuluje mięśnie jamy ustnej, twarzy oraz oczu. Praktykę tę można wykonywać w pozycji siedzącej oraz w innych asanach. 

Zanim wybierzemy odpowiednią dla nas metodę, warto zasięgnąć konsultacji u specjalisty. To, co jest pomocne, może nam również zaszkodzić. Aby ćwiczenia były skuteczne i bezpieczne, należy wykonywać je w odpowiedni sposób, najlepiej pod okiem profesjonalisty. Jest to niezwykle ważne, aby pierwsze kroki stawiane w pranajamie robić ostrożnie. Jako terapeuta ajurwedyjski rekomenduje swoim klientom odpowiednią metodę dostosowaną do indywidualnych potrzeb oraz wymagań. Dzięki temu wybrana technika oddechowa przyniesie oczekiwany efekt https://yourveda.pl/kontakt/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *