fbpx Skip to content
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu
0
Twój koszyk jest pusty

Lato w Ajurwedzie 

Ajurweda od wieków kieruje się prawami natury i życiem w zgodzie z jej rytmem. Niezwykle ważną rolę odgrywają również nieustannie zmieniające się pory roku. To właśnie one wyznaczają rytm naszego funkcjonowania. W zależności od panującej aktualnie aury zmieniają się nasze nawyki, codzienne rytuały oraz dieta. 

Jedną z kluczowym pór roku jest zbliżające się wielkimi krokami lato. Kojarzymy je z wolnością, szczęściem i powiewem beztroski. Na tę porę przepełnioną energetycznymi promieniami słońca czekamy cały rok. To właśnie wtedy dni zdają się nie mieć końca, a ciepłe letnie wieczory sprzyjają towarzyskim aktywnościom. Nasz organizm również przestawia się na tryb letni i potrzebuje odpowiedniego wsparcia. Jak zatem zadbać o siebie w tym czasie, kierując się zasadami ajurwedy?

Ajurwedyjskie lato

Według ajurwedy lato dzielimy na dwa etapy. Pierwszy przypada na czas od 15 maja do 15 lipca, natomiast drugi, zwany późnym latem lub porą deszczową, trwa od 15 lipca do 15 września. Podczas upalnych dni redukcji ulega energia kapha. Nasila się natomiast bioenergia pitta odpowiadająca za nasz wewnętrzny ogień trawienny, który wbrew pozorom wcale się nie umacnia. Wręcz przeciwnie. Wysoka letnia temperatura osłabia nasz wewnętrzny ogień trawienny, a co za tym idzie, spowalnia metabolizm mający przełożenie na wiele aspektów. Pierwszym, najbardziej zauważalnym, jest przyrost masy oraz ogólne wrażenie zwolnienia całego organizmu. Dodatkowo możemy odczuwać również znaczny spadek energii oraz brak sił witalnych będących konsekwencją odkładających się w ciele toksyn.

Wzrost doszy pitta będzie mieć bezpośrednie przełożenie na nasze samopoczucie, dlatego 

latem warto skupić się na utrzymaniu jej w stanie równowagi. Objawy, takie jak: nerwowość, niepokój, skłonność do niekontrolowanych wybuchów emocji, niestrawność, podrażnienia skórne czy stany zapalne będą świadczyć o nadmiernym wzroście pitty. Warto wtedy skupić się na redukcji naszego wewnętrznego ognia poprzez ochładzanie organizmu, wyciszanie natarczywych myśli oraz uziemianie niespożytej energii. 

Letnia dieta według ajurwedy

Zgodnie z zasadami ajurwedy nasza letnia dieta powinna być przede wszystkim chłodząca oraz łagodząca.  Ogarniające nas zewsząd upały skłaniają raczej do spożywania mniejszych, lekkostrawnych porcji. Świadomość oraz obecność podczas jedzenia, uważna obserwacja konsystencji i delektowanie się smakami zmniejszy bezmyślne łaknienie, a w rezultacie uczucie przejedzenia. Warto w tym czasie wprowadzić do swojego jadłospisu pokarmy delikatne, mokre oraz słodkie. Pierwsze na myśl przychodzą nam oczywiście owoce, których latem jest pod dostatkiem. Podczas planowania posiłków warto skupić się na produktach sezonowych, takich jak: truskawki, jagody, morele, brzoskwinie, jabłka, gruszki lub arbuzy. Doskonale sprawdzą się również niektóre warzywa. Część z nich można spożywać na surowo w godzinach okołopołudniowych, na przykład pod postacią apetycznych sałatek. Warto jednak pamiętać, że surowe produkty są trudniejsze do strawienia, dlatego zaleca się ich gotowanie na parze lub pieczenie (szczególnie w porze kolacji). 

Latem kluczowe jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Najlepszym wyborem będzie przede wszystkim woda w temperaturze pokojowej z dodatkiem mięty i limonki, woda kokosowa, wszelkiego rodzaju lassi oraz chłodzące ziołowe herbatki. Wskazane jest również picie soku z aloesu, będącego doskonałym ziołem terapeutycznym na lato. Tonizuje on wątrobę i schładza cały organizm. 

Istnieje również szereg produktów, których należy latem unikać. Zaliczamy do nich:

  • alkohol (zwłaszcza czerwone wino)
  • kawa
  • czarna herbata
  • ostre i słone potrawy
  • fast foody
  • czerwone mięso
  • rozgrzewające warzywa (marchew, burak, cebula, czosnek)
  • rozgrzewające przyprawy (imbir, gorczyca, chili, pieprz cayenne)
  • kwaśne, niedojrzałe owoce oraz warzywa
  • długo dojrzewające sery
  • tłuste, smażone dania
  • żyto
  • kiszonki
  • mocno schłodzone napoje 
  • lody w nadmiarze

Warto jednak pamiętać, że najważniejsze jest zachowanie balansu. Powinniśmy unikać wyżej wymienionych potraw, natomiast raz na jakiś czas możemy sobie pozwolić na małe grzeszki. Jeżeli mamy ochotę na alkohol, lepiej wypić lampkę białego wina niż mocnego słodkiego drinka.  

Aktywność fizyczna podczas ajurwedyjskiego lata 

Zdrowy styl życia to nie tylko odpowiednio zbilansowana dieta, ale także ruch. Według zasad ajurwedy letnie aktywności powinny zostać odpowiednio zmodyfikowane. Ważne jest, aby nie działać wbrew ciału i dodatkowo nie pobudzać wewnętrznego ognia, tylko wspierać jego osłabianie poprzez ochładzanie organizmu. Co w takim razie będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem?

Latem doskonale sprawdzi się spokojna joga, ćwiczenia rozciągające i relaksujące oraz pływanie. Idealnym rozwiązaniem będą także spacery, w szczególności poranne chodzenie boso po trawie (uziemianie) oraz wieczorne w pełni księżyca.  

Jeżeli taka forma aktywności okaże się niewystarczająca i potrzebujemy mocniejszych wrażeń, możemy sobie na nie pozwolić wczesnym rankiem lub wieczorem (przed lub po zachodzie słońca). Podczas letnich upałów warto ograniczyć również pożycie seksualne (najlepszy moment to poranek lub wieczór).

Letni life style

Podczas ajurwedyjskiego lata należy trochę zwolnic i cieszyć się tym co tu i teraz. Celebrować małe przyjemności, uważnie przyglądać się otaczającej przyrodzie oraz unikać przepracowania. Chodzić boso po porannej rosie i naturalnie peelingować stopy w nadmorskim piasku. Letni czas stwarza ku temu szereg możliwości, gdyż jest to moment wakacji, urlopów oraz podróży. 

Planując wypoczynek, warto dowiedzieć się, jaką doszą jesteśmy i na tej podstawie organizować nasz wyjazd.  

Vata

Najlepiej czuje się w ciepłym i wilgotnym klimacie w pobliżu zbiorników wodnych, takich jak: ocean, morze, jezioro, rzeka, basen. Uwielbia upał z możliwością ochłodzenia się. 

Pitta

Preferuje chłodny, suchy klimat z łagodnym wiatrem. Lubi interesujące miejsca, dobre restauracje oraz łagodne aktywności fizyczne. 

Kapha

Jej żywioł to słońce. Uwielbia suchy, gorący klimat oraz śródziemnomorski spokój. Nie służy jej bezczynność (którą bardzo lubi), dlatego wskazane są zorganizowane aktywności. 

Ale lato to nie tylko wyjazdy. Warto również zadbać o nasz codzienny komfort. Jak możemy sobie pomóc?

Przede wszystkim wietrzyć wszystkie pomieszczenia, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość tlenu. Dodatkowo perfumować je słodkimi, wychładzającymi zapachami, jak: róża, jaśmin czy lawenda. Dobrze jest nosić perłową lub srebrną biżuterię oraz odbijającą promienie słońca odzież (najlepiej w kolorach: biały, pastelowa zieleń, błękit) wykonaną z naturalnych, luźnych materiałów. 

W okresie letnim powinniśmy także zadbać o naszą skórę, która w szczególności narażona jest w tym czasie na słoneczne podrażnienia. Doskonale sprawdzi się tu olej kokosowy, który ma właściwości wychładzające oraz łagodzący aloes. Dodatkowo kojące będą także nawilżające toniki, lekkie mgiełki oraz ziołowe kąpiele. Na twarz możemy stosować wszelkiego rodzaju owocowe maseczki, które nawilżą i odżywią naszą skórę. 

Niezwykle ważnym aspektem jest również nasz odpoczynek. Latem warto zażywać popołudniowych drzemek, które dodadzą nam energii i pomogą wychłodzić przegrzany organizm. Ciepłe letnie wieczory zachęcają do dłuższych aktywności, na które możemy sobie pozwolić. Warto przed snem, dla większego komfortu, nasmarować stopy olejem kokosowym oraz skropić poduszkę kojącym lawendowym zapachem. 

Lato to niezwykle wymagająca pora roku dla naszego organizmu. Dzięki zasadom ajurwedy możemy w tym czasie w pełni o siebie zadbać. Ważna jest przede wszystkim nieustanna harmonia z cyklami natury, którą łatwo osiągnąć. Wystarczy kilka prostych modyfikacji w naszej codzienności, aby cieszyć się pełnią wakacyjnego słońca. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *