fbpx Skip to content
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu
0
Twój koszyk jest pusty

Jaką jesteś doszą?

Vata to połączenie przestrzeni i powietrza. Razem żywioły te przejawiają się jako chłód, lekkość, suchość, szorstkość i ruchliwość. Cechy te wywierają wpływa na ciało, a osoba, która jest konstytucją Vaty, zazwyczaj ma szorstkie lub kręcone włosy, jest drobnej lub niskiej budowy, ma smukłe lub żylaste mięśnie, a także delikatne rysy twarzy – wąskie usta, małe oczy oraz małe zęby.

Osoby te często się wychładzają, doświadczają suchości skory lub oczu. Na poziomie psychicznym połączenie przestrzeni i powietrza wyzwala kreatywność i spontaniczność, a z drugiej strony wywołuje silne emocje, takie jak strach czy niezdecydowanie.

Cechy żywiołów Vaty sa bardzo potrzebne, ponieważ powodują ruch w ciele, odpowiadając za trawienie, wydalanie oraz krążenie i funkcjonowanie narządów zmysłu. Gdy przejawiają się w organizmie zbyt mocno, dochodzi do nierównowagi, a to skutkuje pojawieniem się niedogodności lub chorób.

Dosza Pitta to połączenie żywiołów wody i ognia. Pitta jest lekka, ostra, gorąca! Odpowiada za zdolność przetwarzania i zarządzania hormonami, enzymami, trawieniem, krwią, skórą i oczami. Pitta jest m.in. średniej budowy ciała, ma ostre rysy twarzy, jaskrawoniebieskie lub zielone oczy, włosy cienkie, jasne lub rude.

To myśliciel, lubi rozwiązywać problemy, stawiać cele i przewodzić innymi. Są to osoby pełne pasji, lubiące rywalizacje i współzawodnictwo. Ta intensywność może też sprawiać, że będą się frustrować, złościć lub denerwować szybciej niż osoby o innej konstytucji.

Kapha – połączenie wody i ziemi. To żywioły, które charakteryzuje chłód, płynność, śluzowatość, a także ociężałość, stabilność i zwartość. Połączenie tych cech daje nam zwartość kości i stawów, oraz wytwarza śluz, który utrzymuje nawilżenie organów ciała.

Osoby Kaphy maja najmocniejszą budowę ciała, większe kości i pokaźne mięśnie. Obdarzone są grubymi i lśniącymi włosami, dużymi oczami i pełnymi ustami. Osoby te doceniają raczej stałość niż zmiany, nie lubią konfrontacji i dążą do zażegnania sporów.

Choć te cechy są pozytywne, to poprzez nieprawidłowy styl życia i dietę mogą doprowadzić do depresji, ospałości i poczucia stagnacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *