fbpx Skip to content
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu
0
Twój koszyk jest pusty

Jak wykorzystać rytm dobowy aby osiągnąć wymarzoną wagę. 

Czym jest rytm dobowy. 

Rytm dobowy to biologiczny zegar wewnętrzny naszego organizmu, który reguluje szereg procesów fizjologicznych, w tym nasze wzorce aktywności i snu. Ten wewnętrzny zegar odpowiada za dostosowanie naszego organizmu do cyklu 24-godzinnego. Dlatego zakłócenie tego rytmu, np. w wyniku zmiany stref czasowych, pracy nocnej lub zaburzeń snu, może prowadzić do problemów zdrowotnych. Najczęściej są to: bezsenność, zmęczenie, zaburzenia nastroju i problemy metaboliczne. 

Czy rytm dobowy wpływa na wagę ciała? 

Badania naukowe wykazują, że rytm dobowy ma znaczący wpływ na wagę ciała. W jaki sposób jest to połączone? 

  • Regulacja metabolizmu – metabolizm ulega zmianom w ciągu doby, a jego aktywność zwykle jest najwyższa w godzinach popołudniowych, pomiędzy godz. 13 -14. Natomiast w nocy spowalnia, a to może wpłynąć na to, jak organizm magazynuje lub spala energię z pożywienia.
  • Odżywianie i czas posiłków – regularne spożywanie posiłków o stałych porach może pomóc w utrzymaniu właściwego rytmu dobowego organizmu. Regularne posiłki zapobiegają zakłóceniom rytmu, który ma wpływ na procesy metaboliczne i odczuwanie głodu.
  • Sen i hormony: Brak wystarczającej ilości snu wpływa na wydzielanie hormonów związanych z apetytem tj. greliny i leptyny. To może prowadzić do nadmiernego jedzenia i braku poczucia głodu.

Rytm dobowy a waga ciała – co na to Ajurweda?

Ajurweda ma głębokie zrozumienie i szacunek dla rytmu dobowego. Zgodnie z naukami ajurwedy, harmonia z rytmem dobowym jest kluczowym elementem w zachowaniu zdrowia i równowagi organizmu. Prawidłowa synchronizacja z cyklami natury sprzyja utrzymaniu dobrego samopoczucia i wsparciu naturalnych procesów regeneracji.

1. Zgodność z naturalnymi cyklami

Ajurweda podkreśla znaczenie zgodności z naturalnymi cyklami dnia i nocy. Zgodnie z tą nauką poranki i wieczory są kluczowymi momentami dnia, które mają wpływ na naszą równowagę. Czas przed wschodem słońca tzw. „brahma muhurta” („złota godzina”) to najlepsza pora na medytację i kontemplację.

2. Regularne posiłki o odpowiednich porach.

Ajurweda podkreśla konieczność spożywania regularnych posiłków o odpowiednich porach dnia. Zgodnie z zaleceniami śniadanie powinno być spożywane nieco po wstaniu z łóżka, a największy posiłek dnia czyli obiad – ok. godz. 13 – 14. Kolację najlepiej zjeść na około 2-3 godziny przed snem.

3. Jakość posiłków

Ajurweda zaleca spożywanie żywności zgodnie z naszym indywidualnym typem konstytucji (doszą). Współczesna nauka potwierdza, że różne typy organizmów reagują różnie na daną dietę i aktywność fizyczną. Dla zachowania odpowiedniej wagi ciała, ważne jest, aby dostarczać organizmowi odpowiednie składniki odżywcze. Najlepiej poradzić się konsultacja, które produkty będą wspierające, a z których zrezygnować.

4. Aktywność fizyczna w zależności od pory dnia

Ajurweda zaleca uprawianie sportów odpowiednich do naszego typu konstytucji. Najlepsze na energetyczne ćwiczenia są poranki. Godziny popołudniowe i wieczory to czas na łagodne aktywności, tj. jak joga, rozciąganie czy spacery.

5. Odpowiedni sen

Ajurweda kładzie duży nacisk na sen jako kluczowy element zdrowego stylu życia. Nieregularne godziny snu wpływa na poziom hormonów apetytu. Jeśli będą one w nierównowadze łatwiej będziemy podjadać pomiędzy posiłkami i sięgać po słodycze. 

Pamiętaj, że każdy człowiek jest wyjątkowy, dlatego warto dostosować te zasady do swojego indywidualnego stylu życia. Praktykując ajurwedę, możesz lepiej zrozumieć swoje ciało i jego potrzeby, co prowadzi do osiągnięcia harmonii i zdrowia. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu odpowiedniej masy ciała, dostosuj swój tryb życia do regularnego rytmu dobowego. W tym celu możesz spotkać się z konsultantem, aby opracować odpowiedni plan dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *